Otogaz ve tüpgaz LPG sektörüne yönelik denetimlerde alınan 160 numuneden 14 numunede teknik kriterlere aykırılık tespit edildi. Kriterlere uymayan sektörün önde gelen markaları lisans iptaliyle karşı karşıya. LPG Kanunu’nun 17. maddesi bu gibi durumda lisans iptali öngörüyor.
Paylaşın:
2016-01-21 12:40:12

LPG (likit petrol gazı) sektörüne yönelik yapılan denetimlerde, aralarında sektörün ilk 10 şirketi arasına giren dağıtım şirketlerin de olduğu markaları zor günler bekliyor. Özellikle LPG teknik kriterlerine uymadığı gerekçesiyle LPG kanunun 17. maddesine göre işlem yapılan dağıtım şirketlerinin lisans iptallerine kadar gidecek bir süreç başladı.

Geçtiğimiz günlerde EPDK denetim elemanları piyasadaki şirketlerin tesislerinden 160 adet civarı numune aldı. İncelemeler sonucunda aralarında sektörün ilk 10 markasının da bulunduğu 14 numune LPG teknik kriterlere aykırı çıktı. EPDK, numunesi bozuk çıkan çok sayıda şirkete yönelik soruşturma başlattı. Soruşturmanın tamamlanmasıyla suçlu bulunan şirketlere idari para cezası kesilmenin yanında, standartlara aykırı ürünleri de müsadere edilecek. Ayrıca, mevzuat gereği standartlara aykırı ürün bulunduran veya satan şirketin lisansının iptal edilmesi gerekiyor.

Konuyu enerjiajansına değerlendiren bir yetkili şu bilgileri paylaştı. " Bu kez durum ciddi. Dağıtım şirketlerinin lisans iptali sözkonusu. Geçmiş dönemde de aynı cezalar oluyordu. İtiraz yapılıyor, gerekli idari para cezası ödeniyor ve lisans hakkı tekrar alınıyordu. Bu sefer öyle değil, hepten iptal ediliyor'dedi.

Aynı yetkili şunları da söyledi. "Şu an gerçekten büyük iki firma, hiç itiraz yoluna dahi gitmeden ceza ne ise ödemeyi kabul ederek, yola devam etmek istediklerini belirterek, EPDK'ya müracat etti. Şunu söylemek istiyorum ki; bu durum yine sermayesi güçlü, büyük şirketlere yarayacak. Küçük ölçekli şirketler idari cezaları ödemeyemeceği için piyasadan silinecekler.'dedi.

 LPG sektöründe faaliyet gösterebilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) Lisans almak gerekiyor. Ocak 2016 itibarıyla halen LPG sektöründe lisanslı 83 ana dağıtım, 104 depolama, 9 adet LPG tüpü imalat şirketi ve 10 bin 563 Otogaz bayii faaliyet göteriyor. Yıllık yaklaşık 4 milyon ton LPG'nin (otogaz, tüp gazı ve dökmegaz) satıldığı sektörde pazarın yüzde 28,52 payı ile lideri Aygaz. Aygaz'ı yüzde 9'arlık pazar payı ile İpragaz, OMW POAŞ ve Milangaz izliyor.

LPG kanunu 17.Madde lisans iptali diyor

LPG piyasası mevzuatına göre; sıvılaştırılmış petrol gazlarına ilişkin faaliyetlerin, bu faaliyetlerin yürütüldüğü tesislerin, donanımların ve piyasaya arz olunan ürünlerin teknik düzenlemelere ve standartlara uygun olması gerekiyor. Piyasayı denetlemekle görevli EPDK görevlileri denetimlerde pazarda lisanslı faaliyet gösteren şirketlerin depo-tesislerinden numune alarak standartlara uygun olup olmadığına bakıyor. Standartlara aykırılık durumunda Kurul, ilgili şirket hakkında soruşturma açıyor. Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'da teknik kriterlere aykırılık durumlarında lisans iptalini emrediyor. (Madde 17): Kaçak veya menşei belli olmayan veya teknik düzenlemelere uygun olmayan LPG ile piyasa faaliyetinde bulunan lisans sahiplerinin lisansı iptal edilir. Teknik düzenlemelere uygun olmayan LPG mahkeme kararı ile müsadere edilir. Bu LPG'yi ikmal edenler zararı tazmin etmekle yükümlüdür.

EPDK'nın teknik kriter esasları neler?

Kısa adı LPG, yani sıvılaştırılmış petrol gazı, ağırlıklı olarak otogaz ve tüplerde kullanılıyor. Büyük oranda propan ve bütandan oluşan LPG, aslında kokusuz bir gaz. Güvenlik maksadıyla üretim esnasında LPG’ye koku veren kükürtlü organik bileşikler ekleniyor. Koku ekleme işini de yine üretici yani rafineri yapmakta. İşte EPDK, yaptığı teknik kriter kapsamında LPG’ye uygulanan koku testi ve buna bağlı düzenlenen raporlar çerçevesinde firmalara ceza verebiliyor. Sektördeki şirket yöneticileri ve uzmanlar, EPDK'nın yapmış olduğu teknik kriter ölçüm ve değerlendirmelerinin objektif ve bilimsel metodlarından yoksun olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla firmaların bu çerçevede ceza alması kaçınılmaz bir sonuç diyorlar.

 

comments powered by Disqus