Güneş enerjisiyle çalışan ilk uzun menzilli uçak Solar Impulse’ın mucidi Bertrand Piccard, konferans için İstanbul’a geliyor.
Paylaşın:
2014-09-10 14:45:51

Güneş enerjisiyle çalışan ilk uzun menzilli uçak Solar Impulse’ın mucidi Bertrand Piccard, Güler Sabancı ev sahipliğinde 15 Eylül Pazartesi günü(bugün) Sabancı Center'da düzenlenen Brisa 25. Sürdürülebilir Değişim Konferansı için İstanbul'a geliyor.

Bertrand Piccard kimdir?

Bertrand Piccard ilkleri gerçekleştiren bir ailede doğdu. Babası, okyanuslarının derin noktasını keşfeden ilk adamdı. Dedesi, ilk stratosfere fırlamıştı. Onlar yukarı ve aşağı giderken, Bertrand  1999 yılında 20 gün içinde 45.000 'den fazla km uçarak, dünyanın çevresini ilk kez durmadan balonla turladı. Şimdi, Zürih yakınlarındaki bir hangarda, Piccard ve co-pilot André Borschberg Solar Impulse, adıyla sıradışı bir uçağı inşa ediyor. Güneş enerjisi ile çalışan ve Dünya'nın etrafını dönmek için için tasarlanmış bu uçak(gece ve gündüz) yol alması hedefleniyor. Solar Impulse bugüne kadar başarıyla İspanya'dan Fas'a ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yol aldı. Şimdiki hedef dünya turu.

comments powered by Disqus