Daha önce Beylikdüzü metrobüs park sahasında rüzgar türbini kurulumu gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım işletmesi İETT, şimdi de İETT’nin Kartal peron alanına yeni bir ‘’rüzgar türbini’’ yatırımı yaptı.
Paylaşın:
2016-03-16 11:20:39

Daha önce Beylikdüzü metrobüs park sahasında rüzgar türbini kurulumu gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım işletmesi İETT, şimdi de İETT’nin Kartal peron alanına yeni bir ‘’rüzgar türbini’’ yatırımı yaptı. Bu türbin yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretecek.

İETT’den yapılan açıklamada hem Beylikdüzü hem de Kartal’da yapılan yatırımların amacının öncelikle peron alanında yer alan işletme binasına elektrik sağlamak olduğu söylendi.

Kartal Peron Alanı'na yerleştirilen 2,4 kW'lık rüzgar türbininin şebeke elektriğinden bağımsız çalışarak, yılda yaklaşık 6 bin 250 kWh elektrik üretimi yapacağı tahmin ediliyor. Ayrıca ek olarak ilerleyen günlerde 6 kW'lık güneş panellerinin de sisteme entegre edileceği vurgulandı.

Hedef: İklim değişikliği ile mücadele

Açıklamada, İstanbullulara 145 yıldır hizmet veren İETT’nin, ekonomi, ekoloji, enerji üçlüsünü önceliği kabul ederek, projeleri hayata geçirdiği ifade edildi. Yine bu tür yenilenebilir enerji yatırımlarıyla iklim değişikliği ile mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Hava kalitesine yaklaşık 250 ağaçlık katkı

Türbinin yıllık enerji üretim miktarına göre 3 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyerek, hava kalitesine yaklaşık 250 ağaçlık katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Beylikdüzü bir ilk oldu

İETT’nin Beylikdüzü metrobüs park sahasına kurmuş olduğu rüzgar türbini bu alanda bir ilk olarak örnek bir yatırım olmuştu. Bu türbin de şebekeden bağımsız yılda yaklaşık 17 bin kWh elekrtik üretimi yapmakta.

 

 

comments powered by Disqus