Uluslararası Yenilebilir Enerji Ajansı IRENA Genel Direktörü Adnan Amin, ’’Teknoloji maliyetlerinin düşmesiyle 2030 yılına kadar, küresel enerji sisteminde yenilenebilir enerji kapasitesinin payının yaklaşık yüzde 40 olmasını bekliyoruz’’ dedi.
Paylaşın:
2016-05-30 10:08:14

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na (IRENA) göre yenilenebilir enerji, 2030 yılına kadar elektrik üretiminde yüzde 40 pay sahibi olacak. Bu oran halihazırda bugünkü piyasa payının neredeyse iki katı seviyesinde. Bu da damak oluyor ki, yenilenebilir enerji giderek hayatımızda daha fazla yer alacak.

Temiz enerjideki bu büyümenin üretimdeki teknoloji maliyetlerinin her geçen yıl daha uygun hale gelmesinden, yani gelişen bir sektörden kaynaklı olmasından kaynaklanacağını belirten belirten Uluslararası Yenilebilir Enerji Ajansı (IRENA) Genel Direktörü Adnan Amin, "Teknoloji maliyetlerinin düşmesiyle 2030 yılına kadar, küresel enerji sisteminde yenilenebilir enerji kapasitesinin payının yaklaşık yüzde 40 olmasını bekliyoruz" dedi. Irena'ya göre bu oran bugün yüzde 22'de bulunuyor.

Adnan Z. Amin, "Yenilenebilir enerji için esas zorluk, petrolün ısıtma, soğutma ve ulaşımdaki varlığını elde etme güçlüğü" dedi.

Güneş enerjisinden elde edilen elektrik, güneş enerjisinde fiyatların azalmasıyla artış gösteriyor.

comments powered by Disqus