Geçtiğimiz günlerde 14 MW’lık GİRESUN ESPİYE HES’i satın alan GÜRİŞ HOLDİNG, 25,78 MW gücündeki SİVAS ÇERMİKLER Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni de satın aldı.
Paylaşın:
2016-06-16 16:23:26

Son 1 ayda 2 Yeni Santral alan GÜRİŞ HOLDİNG, ÇERMİKLER Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin de portföyüne eklenmesi ile HES Sayısını 6’ya yükseltti.

Son yıllarda enerji sektöründe yaptığı yatırımlar ile adından sıkça söz ettiren GÜRİŞ Holding, ÇERMİKLER Barajı ve HES‘i bünyesine katarak Yenilenebilir Enerji Sektörünün liderlerinden biri olmaya devam ediyor. Sivas il sınırlarında bulunan ÇERMİKLER HES; 25,78 MW kurulu güce sahip ve yılda 80.651.000 kWh elektrik üretebilmekte, 27.000 konutun aylık elektrik ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu yeni yatırımı ile birlikte GÜRİŞ Holding’in Hidroelektrik Enerji Santrali sayısı 6’ya yükselirken GÜRİŞ Holding’in sadece Hidroelektrik Enerji Santrali yatırımlarının toplam kurulu gücü de 104,38 MW’a çıkmış oldu. Bu HES ile birlikte GÜRİŞ’in toplam 15 adet ‘yenilenebilir enerji’ santrali üretim yapmaktadır.

Ülkemizin artan enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak ve yerli kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalarına devam eden GÜRİŞ; 162,3 MW kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük jeotermal santralinin yatırımcısıdır. GÜRİŞ Holding 2000 yılından beri rüzgâr enerjisi alanında da çözümler üretmektedir. 263 MW kurulu gücüyle 4 adet Rüzgar Enerjisi Santrali hizmete alınmış durumdadır. Bunlara ilave olarak, kurulu güç toplamı 391 MW olan 5 adet Rüzgâr Enerji Santralinin yatırımına devam etmektedir.

4 Rüzgar enerjisi, 6 Hidroelektrik enerjisi ve 5 Jeotermal enerji santrali

Jeotermal enerjideki yatırımlarına da aynı hızla devam eden GÜRİŞ Holding bu aşamada, toplamı 100 MW olan 4 adet JES yatırımına da başlamıştır.

GÜRİŞ Holding, portföyünde yer alan 4 Rüzgar Enerjisi, 6 Hidroelektrik Enerjisi ve 5 Jeotermal Enerji Santrali ile birlikte toplamda 15 Yenilenebilir enerji santrali ve 530 MW kurulu gücü ile yeni yatırımlar yapmaya devam etmektedir.

1958 yılında kurulan GÜRİŞ İNŞAAT A.Ş; 1974 yılından beri Ana müteahhit olarak DSİ ve TEK’e (EÜAŞ) enerji santralleri yapmakta ve Yenilenebilir Enerji konusunda yatırımcı olarak yerli enerji kaynaklarına yatırım yapmaya devam etmektedir.

comments powered by Disqus