Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili açılan davada, Soma Kömür İşletmeleri’nin eski yönetim kurulu üyesi Alp Gürkan, ilk kez ifade verdi.
Paylaşın:
2016-12-27 11:25:42

Gürkan’ın yanısıra üç kişi hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

Savcı, şüpheliler hakkında açılacak davanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden ana Soma davasıyla birleştirilmesini de talep etmişti.

Talimatla ifadesi alınan tutuksuz sanıklardan Alp Gürkan ve Mustafa Yiğit duruşmada hazır bulunurken, duruşmayı iş cinayetinde hayatını kaybeden 50 işçinin yakını ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Sosyal Haklar Derneği Başkanı Melda Onur da takip etti.

Kulağm çok iyi duymuyor

Müştekilerin yoklaması ve sanıkların kimlik tespitinin ardından sanık Alp Gürkan'ın savunmasına geçildi. Alp Gürkan sanık kürsüsüne çıktığı sırada mahkeme başkanına "Kulağım çok iyi duymuyor, o yüzden size bazı şeyleri tekrar ettirmek zorunda kalabilirim" dedi.

Bunun üzerine müştekilerden Elmas Kaya ayağa kalkarak "İhtiyarladın mı?" diye bağırdı. Mahkeme başkanının uyarısı üzerine salondaki gerginlik kısa sürede son buldu.

Gürkan, mahkemeye yazılı savunma vererek beraatini talep ederken, avukatlar sağlıklı bir sorgulama olması için Gürkan’ın savunmasını özetlemesini talep etti. Hakim, talebi yerinde gördü ve Gürkan savunmasını özetledi.

Bütün kurallara uyduk

Gürkan savunmasında şunları söyledi: “2013 yılı aralık ayında yaşımın ilerlemesi nedeniyle yönetim kurulundan istifa ederek ayrıldım. Ondan sonraki süreçte işletmeyle bir ilgim kalmadı. Şirkette neler oldu, ne gelişmeler vardı bir bilgim yok. Oğlumun madencilikle bilgisi ve ilgisi olmadığından dolayı işletmeden ayrıldıktan sonra Ramazan Doğru’yu yönetim kuruluna aldım. Mevzuata, bütün kurallara uyulmuştur, dışına çıkılmamıştır. Bu şirket Türkiye’de ileri madencilikle ilgilenmiş, 7 bin kişinin çalıştığı bir işletmedir. Bu olayın herhangi bir maden kazası olduğuna emin değilim. Bütün raporları takip ediyorum. Bilirkişilerin vermiş oldukları raporlar kurgudan ibaret. Ben hukukçu değilim, mühendisim.”

İşletme mevzuata uygundu

Avukat Sevil Ege Değerli’nin “Park Teknik firmasının maden ocağındaki yangın riskiyle ilgili uyarılarını neden dikkate almadınız?” yönündeki sorusuna Gürkan “Biz o risklerin farkındaydık. Gerekli bütün önlemleri aldık. İşletmeyi yeniledik. Maden mevzuatını yerine getirdik” diye yanıt verdi.

Gürkan, ‘kurgu’ olduğunu söylediği bilirkişi raporunda bahsedilen kusur ve eksikliklere katılmadığını belirterek, işletmesinde ‘kusur’ olmadığını söyledi.

Gürkan, avukatların dayıbaşı sistemiyle ilgili sorusunu ise “Kalifiye elemanlardır. Ekiplerin başında yer alırlar. İşçiler 8 saat çalışıyordu. Üretimi zorla artırmak gibi bir şey olamaz” diye yanıtladı.

‘Üretimin artırılması işletmenin mekanize hale getirilmesiyle ilgili’

Avukat Deniz Erşalı kömür miktarının 1 tondan 3,5 tona çıkarıldığını hatırlatarak, “Bunu neye göre artırıyorsunuz” diye sordu, Gürkan şöyle yanıt verdi: “Bizim her sene normal olarak sene sonunda sonraki senenin üretim planlaması yapılır. Türkiye Kömür İşletmeleri onaylar ve tekrar şirkete döner. Olay tamamen mekanize hale dönüştüğü için üretimi makine yükseltmiştir. Üretimin artırılması, işletmenin mekanize hale getirilmesiyle ilgilidir.”

Soma Kömür A.Ş.’den istifa ettiğini belirten Gürkan, avukat Erşalı’nın “Neden o zaman Tiga maden firmasının yönetim kurulu üyeliğini yapmaya devam ediyorsunuz?” yolundaki sorusunu “Bütün yöneticilerim tutuklu olması nedeniyle şirketlerin ayakta durması için ben başında duruyorum” diye yanıtladı.

Zaman zaman gerilim arttı

Gürkan’ın avukatları sık sık soru soran avukatlara müdahale etti. Hakim iki tarafı sakinleştirmeye çalıştı ancak gerilim zaman zaman tırmandı. Gürkan’ı savunan avukatların sıklıkla ifadelere müdahale etmesi ve söz hakkı istemesi dikkat çekerken, hakim soru soran avukatların bazı sorularını alakasız diye geri çevirdi.

Aileler, zaman zaman soruları yanıtlamaktan kaçınan Gürkan’a tepki gösterdi.

Gürkan’ın sorgusunun ardından diğer sanık Mustafa Yiğit da yazılı savunma vererek beraatini talep etti.

301 işçinin katilisin

Mahkeme, dosyanın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek duruşmayı bitirirken, aileler Alp Gürkan’a “301 işçinin katilisin” diyerek seslendi.

Duruşmanın ardından adliye önünde bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko şunları söyledi: “Ders niteliğinde bir karar alınmasını bekliyoruz. Bundan sonra, bizim çocuklarımızın madenlerde, işçi sağlığı ve iş güvenliği alınmadığından dolayı ölmemeleri, şehit olan 301 kardeşimizi unutmamak için hakimin ders niteliğinde bir karar çıkartmasını bekliyoruz.”

Diken

comments powered by Disqus