Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin ikinci FRSU Yüzer LNG Terminali projesi için düşünülen bölgelerin başında Adana’nın geldiğini söyledi. Bu konuda SABAH Adana’ya özel bir açıklama yapan Bakan Albayrak, ’’Türkiye doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından maalesef fakir bir ülke.’dedi.
Paylaşın:
2016-12-29 11:11:26

Enerji Bakanı Berat Albayrak, “Petrol ticaretinde bölgenin en önemli merkezlerinden olan Ceyhan’ı şimdi de doğalgaz alanında geliştirmek için adımlarımızı atıyoruz” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ikinci FRSU (Yüzer LNG Terminali) projesi için düşünülen bölgelerin başında Adana'nın geldiğini söyledi. Bu konuda SABAH Adana'ya özel bir açıklama yapan Bakan Albayrak, "Türkiye doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından maalesef fakir bir ülke. Ancak, küresel doğalgaz ve petrol rezervlerinin yüzde 50'sinden fazlasına sahip Orta Doğu, Kafkasya ve Hazar Bölgesi ile komşuyuz. Jeopolitik konumu, Türkiye'yi, dünyada enerji güzergâhlarının kesiştiği önemli noktalardan biri haline getiriyor. Türkiye uluslararası enerji ticaretinde önemli bir merkez haline gelirken, Adana'mız bu ticaretin tam merkezinde yer alıyor" dedi.

İki koldan strateji

Türkiye'nin enerji stratejileri açısından en önemli kurumlarından BOTAŞ'ın operasyonlarının büyük bölümünün Ceyhan'da gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Berat Albayrak, "Özellikle petrol ticaretinde bölgenin en önemli merkezlerinden olan Ceyhan'ı şimdi de doğalgaz alanında geliştirmek için adımlarımızı atıyoruz. Sanayisi ile Türkiye'nin en önemli bölgeleri arasında yer alan ve Türkiye'nin elektrik tüketiminde ilk on şehri arasında yer alan Adana'da doğalgaz ve elektrik altyapısının güçlenmesi için iki koldan strateji yürütüyoruz. Bu kapsamda Türkiye'nin ikinci FSRU (Yüzer LNG Terminali) projesi için düşündüğümüz bölgelerin başında Adana geliyor" dedi.

Enerji altyapısı

Bakan Albayrak şunları söyledi: Ülkemizin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına yaptığı 20 milyar doların üzerinde katkı ile yüzde 3'ün üzerinde pay sahibi olan Adana, Türk ekonomisinin en önemli taşıyıcılarından biri konumunda. Hem iç pazara yaptığı üretim katkısı hem de ihracat içerisindeki pozisyonu Adana'nın ekonomik açıdan çok stratejik bir noktada olmasını sağlıyor. Tabii, genel planda ekonomik büyümenin öncülü enerji altyapısıdır ve bunu bu bölgemiz için de söyleyebiliriz. Adana, ekonomik olarak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlarken, civar illerin gelişimini de destekleyecek bir potansiyele sahip. Adana'nın enerji altyapısının güçlendirilmesi hem şehrimizin büyümesine yardımcı olacak hem de bölgedeki diğer illerimizin de altyapı ihtiyacının karşılanmasında önemli bir pay sahibi olacak. Adana'nın enerji ihtiyacının artmaya devam edeceğini ifade eden Albayrak, "Bu da, Adana'ya iletim, üretim ve dağıtım alanlarında gerekli altyapı yatırımlarının yapılması ihtiyacını beraberinde getiriyor. Enerji sektörünün elektrik, doğalgaz, yenilenebilir ve yerli kömür gibi alt başlıklarında milli enerji stratejimize uygun adımları attığımız gibi, enerjinin üretim ve tüketiminde coğrafi dağılımı dikkate alıyoruz. Adana sanayisinin, tarımının gelişerek, büyüyerek yoluna devam etmesi için ihtiyaç duyduğu enerji altyapısına sahip olması için gerekli tüm adımları atacak, bakanlık olarak biz de katkı sunacağız. Adana'nın şebeke iyileştirilmesi için bu yıl sadece özel sektör dağıtım firması eliyle 105 milyon TL yatırım yapıldı. Bu rakam 2020'ye kadar 280 milyon TL üzerine çıkacak. İlave 271,6 milyon TL'lik yatırım daha yapılacak" dedi.

Ceyhan’ın önemi

Albayrak sözlerini şöyle tamamladı: Adana'nın enerji altyapısının güçlendirilmesinden bahsederken, bölgenin milli enerji politikalarımızda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu da unutmamak gerekir. En stratejik kurumlarımızdan olan BOTAŞ'ın operasyonlarının önemli bir kısmı burada gerçekleşiyor. Türkiye, enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olmamasına rağmen uluslararası enerji ticaretinde önemli bir rol oynayabilir. Son dönem stratejimizde enerji görünümümüzdeki eksileri bu şekilde avantaja çevirmeye yönelik adımlar atıyoruz. Ceyhan'daki petrol ihracatı operasyonlarımız bu alandaki en önemli tecrübelerimizden biri. Bundan sonraki dönemde de bu bölge bizim için önemli ve stratejik bir hareket noktası olacak. Türkiye'nin bu alandaki hedeflerinin hepsinin içerisinde Ceyhan var. Şimdi doğalgaz alanında da Ceyhan'ın avantajlarını, bu güçlü yapısını kullanmak istiyoruz. Hem bölgenin enerjide daha güçlü bir merkez haline gelmesi, hem de Adana ve çevresinde artan doğalgaz ihtiyacına daha etkili kaynak oluşturmak için, bu bölgede ikinci bir FSRU projesini de hedeflediğimiz projeler arasına aldık. Bu Adana'nın enerji alanında arz güvenliğini garanti altına almakla birlikte Türkiye'nin arz güvenliği için de büyük öneme sahip olacak."

Kaynak:Sabah Gazetesi

comments powered by Disqus