Gediz Elektrik Dağıtım, çocukları enerji verimliliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla başlattığı ‘Enerji Avcıları’ projesinin ikinci aşamasını başlatıyor.
Paylaşın:
2017-01-19 12:15:10

Şirketin,  İzmir, Manisa Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin desteğiyle gerçekleştirdiği projenin hedefi, bu sene 5 bin öğrenciye, enerji verimliğini ve tasarrufunu anlatabilmek. Bunun için İzmir ve Manisa’da 47 ilçede okullar belirlendi.

Bu okulları ziyaret edecek olan şirket yetkilileri ve uzmanlar 4-6 yaş okul öncesi çocuklara enerjinin nasıl verimli kullanılacağını anlatacak, evlerinde, okullarında yıl boyunca enerjiden nasıl tasarruf ettiklerini takip edecek.

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Metin Demirdağ, geçen yıl başlattıkları Enerji Avcıları projesinde 2 bin öğrenciye ulaştıklarını söyledi. Demirdağ, “Bu projeyi en az 5 yıl sürdürmeyi hedefliyoruz. Her yıl aldığımız geri bildirimlerle içeriği zenginleştiriyoruz. İzmir, Manisa Valilikleri ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri’nin tam desteğiyle bu yıl bölgemizdeki 47 ilçede en az 5 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Demirdağ, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Enerji verimliliğini eğlenceli ve ilgilerini çekecek bir dille anlatıyor, çocukları bu sorumluluğun bir parçası haline getiriyoruz. Burada okullara, idarecilere, öğretmenlere ve ailelere de önemli rol düşüyor. Gittiğimiz her okulda enerjinin verimli kullanılıp kullanılmadığı ölçüyoruz. Okul yöneticileriyle anket yapıyoruz.

Öğrencilere sunum öncesi ve sonrasında sorular yöneltip, yaptığımız sunumun etkisini ölçüyoruz. Çocuklara günün sonunda enerji puan kartları dağıtıyoruz. Bir ay sonra puan kartlarını toplayıp, nerelerde ne kadar tasarruf yapmaya gayret ettiklerini izliyoruz. Çocukların ‘enerji avcılığı’ macerasını öğretmenler ve ailelerin kontrol etmesini sağlıyoruz. Bu kontroller büyüklerimizin de yanlış alışkanlıklarını değiştirmesini sağlıyor.

comments powered by Disqus