Desiba Enerji, Alman ortağı J.v.G Thoma ile birlikte Türkiye’nin ilk çöl tipi teknolojili güneş paneli üretim fabrikasını kuruyor. 30 milyon Euro’luk yatırım bedeli olacak fabrikada Jurawatt ismiyle güneş paneli üretilecek. Mersin’de kurulacak fabrika ilk etapta 200, ilerleyen dönemde 400 megavatlık panel üretme kapasitesine sahip olacak.
Paylaşın:
2017-02-08 15:47:03

Sipahioğlu ailesinin ortağı bulunduğu Desiba Enerji ve Alman J.v.G Thoma tarafından kurulacak fabrikanın ilk etapta bilgi transferi ve belirli parçaların yerli üretimiyle faaliyetine başlayacağı bilgisi verildi. Sonraki yıllarda ise fabrika bünyesindeki yerli üretim oranının artacağı ifade edildi.

5 bin 900 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 43 bin metrekarelik alanda kurulan fabrikanın, Nisan ayında faaliyetlerine başlaması ve 400 kişilik istihdam oluşturması öngörülüyor.

J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma: “Made in Türkiye damgalı paneller olacak ”

Basın toplantısında Türkiye’ye ve Desiba markasına duydukları güvenden bahseden J.v.G Thoma Yönetim Kurulu Başkanı Hans Thoma, Türkiye’de üretilen panellere “Made in Türkiye” damgası vurulacağını söyledi. Kendi adını taşıyan şirketi hakkında da bilgi veren Hans Thoma, 1996 yılında Almanya’da kurduğumuz global solar panel üretim markası olan J.v.G Thoma ile Bangladeş, Brezilya, Kore, Kosova, Polonya ve Hindistan olmak üzere 6 farklı ülkede yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şimdi de yedinci ülke olarak Desiba ortaklığında Jurawatt markası ile Türkiye’ye gelmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin güneş enerjisi sektörü için çok doğru bir yatırım merkezi olduğunu ve büyük bir cazibesi olduğunu düşünüyorum. J.v.G Thoma markamızın güneş paneli üretimindeki deneyimi ve Desiba’nın gücü ile Türkiye’de çok başarılı bir iş çıkartacağımıza inanıyoruz.” dedi. Panellerinin Çin mallarının fiyatlarına göre bir tık pahalı olabileceğini ama, kalite ve verimlilikle pazarda yer edineceklerine inandıklarını belirten Thoma, 20-25 yıl garantilerin ötesinde, 35 yıl garanti verdiklerini, ayrıca çöl ve tropik iklime uygun dayanıklı panellerle de fark oluşturacaklarını söyledi.

“Alman teknolojisi ile geleneksel panellere göre yüzde 30 daha verimli

Desiba Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ülkan Delikan, “Ülkemizdeki güneş panellerin genellikle Çin teknolojisi ile üretildiğini, bu yatırımın ise Alman teknolojisi sayesinde sektörde büyük bir fark yaratacağını belirtti. Delikan, “Çöl tipi teknolojimizin, 125 santigrat dereceye kadar üretim imkanı var. Dolayısıyla 90 derecede devrelerini otomatik olarak kapatan geleneksel panellere göre en az yüzde 30 daha verimli ve uzun ömürlü paneller üreteceğiz.” dedi.

comments powered by Disqus