Güneş enerjisi ve batarya maliyetlerindeki düşüş enerji piyasasında değişimi hızlandırdığı söyleniyor. İklim açısından haberler iyi gibi. Analizlere göre kömür, petrol ve gaz tüketimi tahmin edilenden daha önce azaltılabilir.
Paylaşın:
2017-02-17 07:18:06

Londra Imperial College bünyesindeki Grantham Ensitüsü’nün ve Karbon Takip İnsiyatifi’nin yayınlamış olduğu güncel bir rapor, iklim konusunda haberler iyi yönde olduğunu ifade etti. Rapora göre, küresel ısınma konusunda tahmin edilenden daha kısa bir sürede yavaşlama gözlenmiş.

Bu konuda bilim insanları farklı senaryolar üzerinden yürüttükleri çalışmalarla güneş enerjisi maliyetleri, batarya fiyatlarındaki düşüş ve buna bağlı olarak elektrikli otomobillerin iklim hedeflerine ulaşmada ne gibi gelişmeler sağlayabileceğini araştırıyorlar.

Bu teknolojilerin sebep olduğu değişimin, küresel enerji üretiminde yenilikçi ve başarı şansı yüksek sonuçlar oluşturabileceği ifade ediliyor. Özellikle de elektrik sektörü ve karayolu araçlarına karbondioksit oranı düşük enerji tedariği noktasında köklü değişiklikler sağlayabilmek için kilit rolde. Yapılan araştırmalar ayrıca küresel iklim anlaşması yoluyla sağlanmış olan politik gelişmeleri de hesaba katıyor. Ülkelerin anlaşma yoluyla daha az karbondioksit salınımı konusundaki taahhütleri de iklim dostu enerji üretimine yönelimi hızlandırıyor.

İklim taahhütleri ve iklim hedefleri

Geçtiğimiz aylarda Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol “Dünya Enerji Görünümü 2016” raporunun tanıtımını yapmış ve iklim ve küresel ısınma konusunda temkinli bir değerlendirme yapmıştı. Birol konuşmasında; DünyaÜlkeler Paris Anlaşması taahhütlerinde belirlenen hedeflerin birçoğuna genel olarak ulaşmış ve hatta bazı durumlarda bunun ötesine geçmiş durumdalar; bu durum küresel enerji ile ilişkili CO2 emisyonlarında öngörülen artışı yavaşlatmak için yeterli, ancak ısınmayı 2°C'nin daha altına sınırlamak için yeterli değildir.’değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fatih Birol konuşmasında yine 2°C yolu çok zor: 1,5°C 'ye giden yol keşfedilmemiş yollardan geçiyor diyor ve ekliyor; güncel taahhütler, sıcaklık artışını 2 °C’nin altında tutmak için yetersiz kalmaktadır. Bu seviyeyi 1.5 °C’ye indirmek ise tahayyül edilemeyen bir hedeftir.

comments powered by Disqus