Petrol fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini, ABD’nin yeni başkanı Trump’ın enerji politikalarıyla arzı artırmaya yönelik açıklamalardan ve mevcut ABD stoklarından ziyade OPEC ve diğer üreticilerin arz kısıntılarına çevirdi.
Paylaşın:
2017-02-21 07:10:11

Petrol  fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini, ABD’nin yeni başkanı Trump’ın enerji politikalarıyla arzı artırmaya yönelik açıklamalardan ve mevcut ABD stoklarından ziyade OPEC ve diğer üreticilerin arz kısıntılarına çevirdi. Bu sebeple ham petrol varil başına 53 doların üzerinde seyretti.

Diğer yandan üretici ülkeler arasında 1 Ocak'ta yürürlüğe giren bir anlaşma mevcut. Bu anlaşma çerçevesinde üretim miktarını, ülke ekonomilerine zarar vermeyecek seviyelerde tutmaları öngörülüyor. Tam bu anlaşma devreye girerek üretimlerini kısmaya başlamadan önce Rusya, Suudi Arabistan'ı geçerek, dünyanın en büyük petrol üreticisi ünvanını aldı.

Genel itibariyle fiyatlar, Petrol , Petrol  İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer 10 üretici ülkenin küresel arz fazlasını azaltmak için üretim kısıntısına başlamasından bu yana varil başına 50 doların üzerinde dalgalandı.

OPEC anlaşmaya iyi bir uyum gösteriyor, ancak piyasaların önümüzdeki aylarda da bunun devam ettiğini görmesi gerekecek. Ayrıca yine yukarı yönlü bir hareket için "Stok verilerinin düşmesi ve ABD üretiminin aşağı yönde hareket etmesi gerekiyor.

Öte yandan Rusya Maliye Bakanlığı yetkilileri, petrol  fiyatlarının 2019'a kadar 40 ila 60 dolar bandında seyredeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. Yapılan açıklamada petrol  fiyatları ve jeopolitik gerginliklerin 2017-2019 yıllarında Rus ekonomisi için ana risk unsuru olacağı da belirtildi.

comments powered by Disqus