Bu kapsamda bazı hidroelektrik santrallerinin devredileceği ve bu santrallerin ilk etapta 100 MW civarında olabileceği ama daha büyük birkaç santralle de 1,000 MW’ye ulaşılabileceği kaydedildi. Uygun görülmesi halinde santrallerin toplam büyüklüğünün 1,000 MW’nin üzerine de çıkabileceği belirtildi.
Paylaşın:
2017-02-21 13:09:07

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Türkiye Petrolleri AO’nın aralarında bulunduğu bazı firmalar Türkiye Varlık Fonuna aktarıldı.

Başbakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, ETİ Maden, Çaykur ve Borsa İstanbul, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi. 

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen söz konusu şirketlerin, Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yöneteceği kaydedildi.

Enerji odaklı ilerleyen günlerde EÜAŞ'a ait toplamda 1,000 MW'lık hidroelektrik santral kapasitesinin Türkiye Varlık Fonu'na (TVF) devri planlanıyor.

Bu kapsamda bazı hidroelektrik santrallerinin devredileceği ve bu santrallerin ilk etapta 100 MW civarında olabileceği ama daha büyük birkaç santralle de 1,000 MW'ye ulaşılabileceği kaydedildi. Uygun görülmesi halinde santrallerin toplam büyüklüğünün 1,000 MW'nin üzerine de çıkabileceği belirtildi.

Türkiye Varlık Fonu 26 Ağustos 2016 tarihinde kuruldu. Fon, Meclis denetimine değil, bağımsız denetime tabi olacak. Türkiye Varlık Fonu, büyük ölçekli yatırımlara uzun vadeli ve düşük maliyetli finansman oluşturacağı belirtiliyor.

 

 

 

comments powered by Disqus