Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalara göre arıtma tesislerinde günlük 100 ton atık çamur yakılması ile yaklaşık olarak 2,5 megavat elektrik üretilecek.
Paylaşın:
2017-03-10 17:24:31

Arıtma tesislerinde yıllardır çamurla ilgili çalışmalar yürütülüyordu ancak arıtma esnasında çıkan çamurlar için herhangi bir geri dönüşüm ve yenilenme işlemi başlatılmamıştı. Son olarak Katı Atık Depolama Sahası’nda oluşan metan gazından elektrik üretilmesinden sonra arıtma tesislerinden çıkan çamurlar için de harekete geçildi. Yapılan çalışmalar sonucunda arıtma tesislerinden çıkan çamurların yakılması ile elektrik elde edilmesinin doğru bir karar olacağı netleşince çalışmalar hızlandırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamalara göre arıtma tesislerinde günlük 100 ton atık çamur yakılması ile yaklaşık olarak 2,5 megavat elektrik üretilmesi planlanıyor. Belediyenin açıklamasına göre elektrik üretecek tesis en kısa süre içerisinde hizmete girecek. Tesisin 12 yıl gibi bir süre içerisinde kendisini amorti edeceğini belirten Altepe, günlük 2,5 megavat elektrik üretimi sağlanacağını ve hem ekonomiye katkı sağlanacağını hem de atık çamurun ortadan kaldırılmış olacağını sözlerine ekledi.

comments powered by Disqus