Demirören Grubu Rus petrol şirketi Rosneft arasında büyük bir petrol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre toplamda 4.6 milyon ton dizel yakıt ile 1 milyon ton LPG’nin tedariği söz konusu.
Paylaşın:
2017-03-14 08:13:10

Demirören Grubunun Aralık ayında Rus petrol şirketi Rosneft ile  Total için 550 bin ton motorin anlaşması yaptığını duyurmuştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünlerdeki Rusya ziyaretiyle bu anlaşmadaki dizel miktarın artırıldığını, ayrıca LPG’de eklendiğini görüyoruz.  

Demirören Grubu Rus petrol şirketi Rosneft arasında büyük bir petrol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre toplamda 4.6 milyon ton dizel yakıt ile 1 milyon ton LPG’nin tedariği söz konusu.

Demirören Holding ve Rosneft arasında 4.6 milyon tonluk petrol anlaşması yapıldı. İki şirket arasında imzalanan anlaşmaya göre 2020 senesine kadar toplamda 4.6 milyon ton civarında petrol ürünleri ticareti yapılacak. Bu ürünlerin 3.6 milyon tonu ultra düşük sülfürlü dizel yakıttan, geriye kalan 1 milyon tonluk kısmı da LPG’den oluşuyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı kültür, turizm ve ekonomi konularının esas olduğu toplantıdan sonra yapılan açıklamalar Rusya ile birçok anlaşma imzalanmasının çok yakında olduğu yönündeydi. Bu konudaki ilk anlaşma haberi Demirören Grup’tan geldi. Demirören Holding’ten yapılan açıklamada anlaşma sağlanan Rosneft adlı firma ile 2016 yılından beri zaten uyumlu bir şekilde ticaret yaptıkları, bu işbirliğinin sürdürülmesini ve daha da artırılmasını iki tarafın da istediği belirtildi.

Demirören Holding ile Rosneft arasındaki anlaşmanın geçerlilik tarihi ise 2018 – 2020 yılları arası. Demirören’in aynı firma ile 2016 yılının Aralık ayında imzaladığı petrol anlaşması 840 bin ton dizel yakıt alımına ilişkindi. Şimdi ise 2018 – 2020 yılları arasında 3.6 milyon ton dizel yakıt ve 1 milyondan tondan fazla da LPG alımı hakkında anlaşmaya varıldı. Anlaşmada uygulamaya geçilmeye başlandığında Demirören’in bünyesinde faaliyet gösteren akaryakıt şirketlerinin ihtiyacının yarısından fazlası karşılanmakla birlikte Rosneft şirketi de Türkiye pazarında güçlenmiş olacak.

comments powered by Disqus