EPDK doğalgaz abonelerini yazılı “Abonelik işlemlerinde dikkatli olun’’ diyerek uyardı.
Paylaşın:
2017-03-14 08:18:41

EPDK yazılı olarak yaptığı açıklamada hem faturalı hem de faturasız yeni doğalgaz abonesi olarak vatandaşları uyardı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu abonelik işlemlerine dikkat çekerek, “Kullanılan doğalgazın tüketicisi olarak kendi adınıza abonelik yaptırın” dedi. Faturalı ve faturasız aboneliklerde herkesin kendi adına abonelik açtırmasının önemine değinen EPDK, can ve mal güvenliğinde bu durumun şart olduğunu söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada, faturalı doğalgaz aboneliklerinde kiracının ev sahibi adına ya da eski kiracı adına düzenlenmiş abonelik üzerinden kullanım yapılmamasını gerektiğinin altı çizildi. Ev sahibinin kira sözleşmesini fesih ettiği durumlarda aboneliğinde fesh edildiğini söyleyen EPDK, “Bu durumda kiracı güvence bedelini kendi ödemiş olsa dahi, bu bedeli alma şansı yoktur” dedi.

“Kiracı olan vatandaşın taşındığı evin doğalgaz aboneliğini kendi adına yaptırması zorunluluktur” diyen EPDK, tersi durumda yasal zorunlulukların yaptırım olarak kiracının karşısına çıkacağının altını çizdi. Usulsüz doğalgaz kullanımının vergiler dışındaki tutarının 90 TL olduğu da açıklamada yer aldı. Dağıtım şirketinin tespiti öncesinde yeni durumun şirkete bildirilmesi halinde cezai işlem uygulanmayacağını söyleyen kurum, “Durum şirket tarafından tespit edilirse para cezası kiracıya kesilir” şeklinde konuştu.

comments powered by Disqus