Jeotermal elektrik santrallerinin, diğer elektrik üretim tesisleri gibi çevreye verebileceği olası zararlar tartışıladursun, yatırımcılar bölgede yaşayan halka şirin görünme adına faaliyetlerini sürdürüyor.
Paylaşın:
2017-03-16 14:18:52

Öncelikle bölgede insan sağlığı ve toprakla birlikte tarımın bütünlüğünün bozulmaması esas iken, maalesef jeotermal santral yatırımcıları da geleneksel ağaç dikme çalışmalarıyla doğayı koruyoruz konseptli halkla ilişkiler makyajlı iletişim yürütüyorlar.

Bu konuda neden hassas olduğumuzu açıklayalım isterseniz. Bu yatırımların kararları siyasi otorite yönlendirmeli, önceliği enerji arzı olan ekonomik faaliyetler. Enerji ihtiyacının karşılanması öncelikli ve hedefi bugünü, gelecek yılları bağlayan çalışmalar . Hiçbir enerji bakanının bölgede yaşayan halkın sağlığı ile birinci dereceden ilgili olacağını düşünmüyoruz. Bu bakımdan bizler yatırımcı şirketlere kredi açarken öncelikle sıfır notuyla başlıyoruz. Sonrasında yüze kadar çıkabilirlerse ne ala. Aman ne iyi istihdam, doğal kaynak değerlendirme diye yaklaşmıyoruz hemen. Kamuoyunun bilgilendirilmesi, bölge halkının haklarının savunulması ve hukukun uygulanması bizim önceliğimiz.

Güriş Holding çatısı altında enerji sektöründe faaliyet gösteren Gürmat Elektrik’te, Aydın Germencik’teki Efeler jeotermal santrali bölgesinde halkla yakın temas halinde. Şirket Germencik ilçesine bağlı çevre köylerde çiftçilere ağaç dikme mevsimi olan bugünlerde bölgenin doğal bitki örtüsü olan incir ve zeytin fidanları veriyor. Neden bunu yapıyorlar, çünkü bölge insanına bir nevi borçlu hissediyorlar kendilerini. Biliyorlar ki, yıllar sonra o santral ile ilgili çevreye zarar verecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Ya da daha şimdiden bölge insanının çeşitli tepkilerini yumuşatalım hesapları var.

Yine de biz bu  adımı başta belirttiğimiz gibi hanelerine olumlu bir puan olarak kaydedelim. Hiç yapmayabilirler de. 

Yapılan çalışmanın detayları ise şöyle;

6 Köye 2 bin İncir ve 500 zeytin fidanı verildi

Güriş Holding Efeler JES Genel Koordinatörü Sayın Necati Bayrakoğlu, “Mart ayının ikinci haftasında Alangüllü, Darkaraağaç, Erbeyli, Ömerbeyli, Sınırteke ve Turanlar köylerine gidilerek, toplamda iki bin incir ve beş yüz zeytin fidanını çiftçileri verdik. Bir kısmının dikim çalışmalarına bizler de katıldık.”dedi.

Bunu her yıl yapacağız

Necati Bayrakoğlu; yöreyle bütünleşmiş olan İncir ve Zeytin’i korumaya çalıştıklarını, her yıl Güriş Holding olarak santrallerinin bulunduğu ilçelere, yeni fidanlar, ağaçlar dikmeye devam edeceklerini belirterek, doğayı koruyarak faaliyetlerine devam etmelerinin, en önemli çalışma konularının başında geldiğini söyledi.

Enerjiajansi.net

 

 

 

comments powered by Disqus