Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,açılışını yaptığı Doğu Marmara 2. Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda SANTEK’14, ziyaret ettiği Ergaz standında sanayi ve üretimin önemine vurgu yaptı.
Paylaşın:
2014-09-29 11:12:15

Kocaeli’nde, 21 ülkeden 220 firmanın katılımıyla bu yıl 2.si düzenlenen Doğu Marmara 2. Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda (SANTEK’14), LPG markası Ergaz ve Türkiye genelinde 2013 yılından bu yana istasyon ağını oluşturma çalışmaları yürüten Bluepet akaryakıt istastasyonu da yeni işbirlikleri ve tanıtım amacıyla yerini aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın açılışını yaptığı fuara bu yıl katılımcı firma ve ziyaretçi sayısında önceki yıla göre artış olduğu gözlendi.

Açılış sonrası fuara katılan şirketlerin standlarına ziyaret gerçekleştiren Bakan Işık ve beraberindeki heyet Ergaz standına da uğradı ve burada Genel Müdür Ebubekir Yağız ve şirketin üst yönetimiyle akaryakıt sektörünün sorunları ve genel ekonomiye dair görüş alışverişinde bulunarak sohbet etti.

Ergaz Genel Müdürü Ebubekir  Yağız, öncelikle sektördeki kayıt dışılığa dikkat çekti:

Yağız, geçtiğimiz yıl akaryakıt sektörüne Bluepet markasıyla girdiklerini lakin sektördeki kayıp ve kaçakla mücadelenin yeteresizliğinden mağduriyet yaşandığına değindi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ise “ Kayıtdışılık ve diğer konular olmak üzere her konuda üzerimize düşen görevi yapmaktayız diyerek sanayi ve üretime dair görüşlerini paşlaştı. Bakan Işık” Son 30 yılda sanayi ve üretim geri plana düşmüştü Dünya’da. Başta ABD olmak üzere, Fransa ve İngiltere gibi pek çok ülke hizmet ve finans sektörünü öne almıştı. 2008 kriziyle sanayileşme ve üretim önemini net şekilde hatırlattı bizlere. Misal, 1980'lerden bu yana Almanya ve Güney Kore'nin inadına sanayiye, üretime ve teknolojiye yatırım yaptı. Bugün Almanya Avrupa'yı sırtlıyor, Güney Kore’de teknolojide dünyanın sayılı ülkeleri arasına girdi.’dedi.

comments powered by Disqus