Perakende elektrik şirketleri tüketiciyi kendilerine çekebilmek için her türlü hizmet avantajını sunmaya başladı. Çok net olarak denilebilir ki, elekrtik müşterisi ileride ne olur bilinmez ama özellikle bugünlerde kral.
Paylaşın:
2014-09-29 11:40:02

Perakende elektrik şirketleri tüketiciyi kendilerine çekebilmek için her türlü hizmet avantajını sunmaya başladı. Çok net olarak denilebilir ki, elekrtik müşterisi ileride ne olur bilinmez ama özellikle bugünlerde kral.

Biz de Enerjiajansı olarak, bu alanda faaliyet gösteren, gerek üretip enerjisini satan, gerekse sadece ticaretini yapan şirketlerin pazarlamaya dönük strateji ve kampanyalarını araştırdık. Sektördeki ilginç pazarlama yöntemlerini mercek altına aldık.

35 milyon müşteri var

Türkiye’de 35 milyon elektrik abonesi var. Bunun 15 milyonu halihazırdaki yıllık tüketim miktarları dikkate alındığında serbest tüketici pazarını oluşturuyor. Pazar böylesi büyük olunca elektrik perakende şirketlerinin kıyasıya bir rekabete girmesi kaçınılmaz oluyor. Aboneleri kendilerine çekebilmek için şirketler yüzde 10 ila 25 arası indirimli elektrik, 2 yıl zam yapmama sözü, 2 ay ücretsiz elektrik, hayat sigortası, market çeki, cep telefonu ve internet hediyesi, tv paket hediyesi gibi geniş bir yelpazede cazip teklifler sunuyor.

Kuraklık nedeniyle elektrik zammı kaçınılmaz

Türkiye’de yıllar itibariyle elektrik enerjisi fiyatları incelendiğinde, 2007 yılından günümüze konutlarda %143, işyerlerinde ise %102 oranında fiyat artışı gözleniyor. Son iki yıla bakıldığında ise elektriğe meskenlerde % 34,5, iş yerlerinde %24 oranında zam gelmiş durumda. Artan döviz fiyatları, kuraklık benzeri nedenlerle önümüzdeki dönemde de elektriğe zam geleceği öngörülüyor.

EPDK tarafından 31 Ocak 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeyle, elektrik faturaları 133 TL’yi aşan, yani senede 4500kWh ve üstü elektrik harcayan kullanıcılar, serbest tüketici haline geldi. Dolayısıyla serbest tüketiciler, diledikleri firmadan elektriklerini alabiliyorlar. Halihazırda Türkiye’de elektriğini özel olarak tedarik eden 500 bin serbest tüketici abone bulunuyor.

İşte perakende elektrik şirketlerinin sıradışı ’müşteri velinimet’ kampanyaları:

Cerean 2 yıl zamlanmayan elektrik veriyor

Hüsnü Özyeğin’in kurucusu olduğu Fiba Holding’e bağlı elektrik pazarlama şirketi Cerean Enerji, abonelerine 2 ay ücretsiz ve 2 yıl zamlanmayan elektrik vaat ediyor, Cerean bu yönüyle sektörde dikkat çeken bir uygulamaya imza atıyor. Yani aboneliğe iki ay ücretsiz başlanıyor ve abonelik süresince elektriğe gelen zamlardan müşteri etkilenmiyor. Cerean Enerji’nin, Balıkesir, Hatay ve İzmir’de rüzgar santralleriyle elektrik üreticisi olmasının bu pazarlama politikasında etkili olduğu söylenebilir.

Enerjisa’dan meskene yüzde 5, ticarethaneye yüzde 10

Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Mersin’deki 370 MW’lık 4 santral ve yine 936,5 MW kurulu güce sahip Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim santraliyle elektrik üreten Enerjisa, yeni avantaj tarifesi çerçevesinde mesken abonelerine yüzde 5, ticarethane abonelerine yüzde 10 olacak şekilde indirimli elektrik satışı yapıyor. Enerjisa’nın buradaki şartı ise abonenin 1 yıllık sözleşmeye imza atması.

Zorlu Enerji yüzde 20 diyor

Zorlu Holding çatısı altında elektrik ticareti faaliyeti gösteren Zorlu Enerji, 2014 yılı içinde  müşterilerin kendileri için en uygun tarifeyi seçebilecekleri online bir projeyi hayata geçirmiş. Elektrik fiyatındaki indirim oranını tüketilen enerji miktarına göre belirliyor. Zorlu Enerji’nin tüketisine sağladığı avantaj yıl içinde en az bir fatura miktarı yani yüzde 20’ye kadar varan bir indirime ulaşabiliyor.

İpragaz Elektrik: Turkcell’li esnaf yaşadı

LPG markası olarak bilinen İpragaz’ın elektrik satışında dikkat çeken güncel bir kampanyası mevcut; Turkcell’li esnaf, İpragaz Elektrik aboneliğini başlatırsa hem 1 aylık elektrik faturası avantajı hem de aylık 1GB cepten internet kazanıyor.

Ayrıca şirket genel olarak yüzde 5-10 marj arasında indirimli elektrik müşterilerine, sunarken, sektörde brüt ve net indirim oranlarının tam olarak algılanmadığına dikkat çekiyor.

2M Enerji’den teknolojik kampanya

Turizm sektöründeki yatırımlarıyla tanınan ETS Grub ve bünyesinde Voyage Otelcilik Grubu’nun iştiraki 2M Enerji ise yine abonenin yıllık elektrik sarfiyatı üzerinden ucuz elektrik formülü geliştirmiş durumda. Şirket yıl içinde zaman zaman müşterisinin tüketim miktarlarına bağlı olarak 500 TL üzerinde aylık faturalar için cep telefonu, 1000 TL üzerindeki faturalar için iPad ve iPhone hediye kampanyaları düzenliyor.

Doğan(D-TES) Elektrik, yarışta DSmart hediye ediyor

18 Nisan 2014 itibariyle D-Smart abonesi olan müşteriler , aynı zamanda elektrik aboneliğini de Doğan Elektrik’e(D-TES) taşırlarsa, elektrik kullanımlarında yüzde %15 indirimden faydalanıyor. Bu da yine organizasyonların biraraya gelerek sinerji oluşturmasına örnek bir pazarlama taktiği olsa gerek.  

Uludağ Elektirik yüzde 8 diyor

Bursa merkezli Güney Marmara Bölgesi’nde 2,5 milyona yakın müşterisine elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik, abonelerine yaklaşık yüzde 8 daha düşük fatura ödeme imkanı veriyor.

‘Kazan kazan sistemi de sektöre girdi’

Sektördeki bazı firmalar geleneksel yöntemle alışveriş merkezlerinde tanıtıcı broşürler dağıtırken sektör içinde yer almayan ama uzmanlığı pazarlama olan şirketler de tekniklerini adapte etme gayretinde. Genelde güzellik-kozmetik sektörüyle tanınan "çok katlı pazarlama" yönetimlerinden söz ediyoruz.  

Bu yöntem, mevcut müşterinin, bir başka adayı abone olmaya ikna etmesiyle yeni abonenin faturalarından gelir elde etmesi üzerine kurulu. Bu şekilde sisteme dahil olan her müşteri, kazanç elde ediyor. Yani bir kazan kazan stratejisi.

Haberimizde yer alan büyük enerji şirketlerden birinin de geleneksel satış teknikleri yanısıra bu pazarlama sistemini benimsediği bilinmekte.

Elektrik piyasasında serbest tüketici limitinin önümüzdeki yıllarda sıfırlanacağı hesap edilirse, çok katlı pazarlamayla Türkiye’de varolan 35 milyon elektrik abonesine hızlıca ulaşılması fikri mantıklı duruyor. Yalnız bu yöntemin agresif tarz ve yaşlılar gibi korunmasız abonelere ısrarcı yaklaşım sergilediği sektör uzmanlarınca yine dile getirilen bir gerçek.  

“Müşteriyi yanıltan firmalara da dikkat”

Sektörden bir yönetici ise indirim oranlarına vurgu yaparak aboneleri uyarıyor ve diyor ki; “Serbest tüketicilerin özellikle indirim oranlarıyla yanıltılma olasılığı var. Müşteriye net sağlanacak indirimin dolaylı aktarılıp, kısaca hizmet giderleri, fonlar,vergiler gibi fatura kalemlerinin ilk planda gerçek elektrik fiyatı içinde gösterilmemesi sözkonusu. Kayıp ve kaçak fiyatlar üzerinden iskonto verilip sonrasında bu bir şekilde tekrar ekleniyor. Böylelikle reel olarak yüzde 5 olan indirim, yüzde 25 gibi görünüyor.”

Derleyen: Mehmet Ünlükara

comments powered by Disqus