Eco-rig adı verilen yüzen yapay ada ilk olarak bir enerji üreteciplatform 2km’ye 800metre. Güneş ışığı ve rüzgar gücünden enerji üretecek eco-rig’ler 300 megawatt saat kapasitesinde olacak.
Paylaşın:
2014-11-04 17:09:56

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Japonya sahilleri buna benzer platformlarla donatılacak. Eco-rig adı verilen yüzen yapay ada ilk olarak bir enerji üreteci(platform 2km’ye 800metre). Güneş ışığı ve rüzgar gücünden enerji üretecek eco-rig’ler 300 megawatt saat kapasitesinde olacak. Bilim adamları bu platformlardan üçünü bağlayarak standart bir nükleer santrale denk elektrik üretimi elde etmeyi planlıyor.

Eco-rig’in işi elektrik üretmekle bitmiyor. Platformun tabanında bulunan ledler, deniz yaşamı için faydalı yosunların yetişmesine uygun bir ortam hazırlayacak. Bu yosunlar karbon dioksiti emerken balıklar ve planktonlar için besin kaynağı olacak.

Derinlerde zengin mineraller bulunduğundan Eco-rig ürettiği enerjiyi bu minarelleri deniz yüzeyine çıkarmak için de kullanacak.

Petrolden uzak kalan bir ülke olarak Japonya, gaz ve petrol fiyatlarındaki artışa dur demek için kendi çözümünü bulma yolunda çalışıyor.

Japonya’nın nükleer santral denemesi ise başarısızlıkla sonuçlandı. Bir deprem sonrasında ülkedeki en büyük nükleer santral 207’de kapatıldı. Ülkenin deprem kuşağında yer alması nedeniyle sismik uzmanlar ve mühendisler ülkede nükleer santralı risk olarak görüyor.

Eco-rig’in ufak boyutlu prototipinde geçen ay denemelere başlandı. Tam boyutlu olanının faaliyete geçmesinin ise çok uzak olmadığı söyleniyor.

comments powered by Disqus