Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İzaydaş tarafından, Yuvacık Barajı ile Kullar içmesuyu arıtma tesisi arasında yaptırılan Hidroelektrik Santrali’nin son aşamasına geldi. Projeye 2 bin 200 milimetre çapındaki çelik boru bağlantıları yapılıyor.
Paylaşın:
2014-11-06 13:59:31

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi İzaydaş tarafından, Yuvacık Barajı ile Kullar içmesuyu arıtma tesisi arasında yaptırılan Hidroelektrik Santrali'nin son aşamasına gelindi. Projeye 2 bin 200 milimetre çapındaki çelik boru bağlantıları yapılıyor.

Yuvacık Barajı ile arıtma tesisi arasındaki kot farkından yararlanılarak enerji üretmek amacı ile kanal tipi hidroelektrik santrali kuruluyor. Halen elinde elektrik üretim lisansı bulunması nedeni ile yatırım belediyenin iştirak şirketi İzaydaş tarafından yapılıyor. Yıllık 14 milyon kilowatt civarında elektrik üretmesi planlanan santralin elektrik satışından elde edilecek gelirle beş yılda kendini amorti etmesi hedefleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye'nin enerjiye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Enerji maliyetleri her geçen gün artıyor. Türkiye’de güneş ve rüzgar enerjisini model olarak kullanıyoruz. Sudan elde edilen enerjiyi de en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Çevreyi hiç kirletmeden ve zarar vermeden enerji ihtiyacımızı karşılamak arzusundayız. Belediyemizin öz kaynakları ile yaptığımız Namazgah Barajı’nda da elektrik üreteceğiz. Bu çalışmaları vatandaşlarla ve özellikle diğer kurumlarla paylaşarak örnek olmasını sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgisi bu projeyle sınırlı değil. Belediyeye ait 2 adet rüzgar türbini bulunurken, yine bir tesisisinde endüstriyel atıklardan enerji üretimi yapılıyor, şehir içi aydınlatmalarda güneş enerjisi kullanılıyor ve biyogaz tesisleri mevcut.

Solaklar ve Gaziler Dağı'nda bulunan iki adet rüzgar türbini yılda 50 bin kilowatt elektrik enerjisi üretiyor. Endüstiryel atık santrali ise yılda yaklaşık 15 milyon kilowatt enerji üreterek şebekeye satıyor. Doğu Kışla parkında ve kentin diğer bazı bölgelerinde ise aydınlatma amacı ile güneş enerjisi kullanılıyor. Biyogaz tesislerinde  bitkisel ve hayvansal atıklardan yılda 550 bin kilowatt elektrik enerjisi üretiliyor. Evsel atık (çöp) düzenli depolama alanlarında oluşan metan gazı ile enerji üretimi için devreye alınan "Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi" ile yılda yaklaşık 30 milyon kilowatt enerji üretiliyor.

Temiz enerji yatırımlarından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yılda yaklaşık 60 milyon kilowatt elektrik üretimi ile ortalama 100 bin nüfusun üzerindeki bir şehrin mesken elektrik ihtiyacını karşılıyor.

comments powered by Disqus