Kuzey Irak’tan Ceyhan’a gönderilen petrol sevkıyatı günlük 300 bin varile çıkarken, Türkiye Kuzey Irak’ın 7 sahasında daha petrol-gaz aramaya başladı.
Paylaşın:
2014-11-10 13:26:28

Petrol sevkiyatının gelecek yıl 1 milyon varile çıkarılması hedeflenirken, Türkiye, Bölgesel Kürt Yönetimi ile boru hatlarının yapımında etkin rol almak için resmi temaslara da başladı. Turkish Energy Company, Kuzey Irak’taki çalışmalarını genişletirken, gaz, petrol arama çalışmalarında ortaklık kuracağı Exxon Mobil ile de masaya oturdu. Toplam 45 milyar varil olduğu tahmin edilen Kürt petrolünün, Türkiye’ye akış planı yolunda ilerliyor. Kürt Yönetimi, Irak’ın 150 milyar varillik toplam rezervinin üçte birine sahip bulunuyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın resmi sitesinde yapılan açıklamada, Ceyhan Limanı’ndan dünyaya sevk edilen petrol miktarının yüzde 60 arttığı duyuruldu.

Kuzey Irak’tan Ceyhan’a akan petrolün bu yılın sonunda 400 bin varile ulaşması bekleniyor. Türkiye, yaptığı anlaşma kapsamında Kuzey Irak’ta 13 sahada arama çalışması yapacak. Öte yandan Kuzey Irak’ta bu yıl tamamlanacak bir doğalgaz boru hattının petrol boru hattına çevrilmesi bekleniyor. Erbil’de görüştüğümüz yetkililer, “Bu seçeneği taraflar gündemlerine aldı. Türkiye sınırına kadar yapılmakta olan hat var. Gelecek yılın ilk çeyreğinde hedef 500 bin varil. Bu hat 300-500 bin varillik akışı rahatça sağlayabilir. Bu hattın petrol akışı için kullanılmasını taraflar değerlendiriyor” dedi.

comments powered by Disqus