Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin dört bir yanındaki hidroelektrik santralleriHES projelerinin protesto eylemlerine katılanlara seslenerek, ’’Doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin.’demişti.
Paylaşın:
2014-11-15 13:54:57

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin dört bir yanındaki hidroelektrik santralleri(HES) projelerinin protesto eylemlerine katılanlarla ilgili ilginç bir açıklama yapmıştı. Bakan Eroğlu, geçtiğimiz hafta içi Meclis’te bir grup gazeteciyle sohbetinde şunları söylemişti: “Bütün dünyada HES’ler teşvik ediliyor. Suyu tüketmiyor, yerli temiz kaynak, tabiatı tahrip etmiyor. HES’lere ayırdığımız alan son derece sınırlı. Yaptığımız barajlara gidin, Hasankeyf muhteşem oluyor. Anamur Alaköprü’deki baraj içinde yapılan köyler nasıl, villada oturuyorlar kardeşim. Ilısu köyü, tamamen haraptı, şimdi bin metrekare içinde iki katlı villada oturuyor. Depreme karşı koruyoruz. Asla mağdur etmiyoruz.”

Bakan Eroğlu : ‘Doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin”

 “Karşı çıkan niye çıkıyor? Dışarıdan doğalgaz alınca-verince karşı çıkmıyor değil mi? Çünkü doğalgaz lobisi bastırıyor. Doğalgaz alalım iyi ama suyumuz boşa aksın bizimle de alay etsinler; ‘Su akıyor siz bakıyorsunuz’ diye. Tespit ettik, o karşı çıkanlar başka yerden gelenler. Belli grup var. Bunlar oradan oraya dolaşıyor, kimi zaman Artvin’e gidiyor, kimi zaman Rize’ye, kimi zaman Trabzon’a. Tokat’takileri bilemiyorum. Lütfen bu enerji lobisinin, doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin. ”

Bakanın yapmış olduğu bu tespit ve değerlendirmeye Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Avukat Remzi Kazmaz’ın Bodrum’da düzenlediği basın toplantısıyla itiraz geldi. Remzi Kazmaz, Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanındaki eylemlerde başı çeken isimlerin yörenin yerlisi, duyarlılığı olan bilinen köylülerden başkası olmadığını açıkladı.

Kazmaz, HES projelerinin protesto eylemcileri arasında, “Yurttaş Kazım, vatandaş Mustafa haricinde bir gücün olmadığını, Türkiye’nin yakından tanıdığı köylülerinin olduğunu, eylemcilerin fotoğraflarını basına göstererek anlattı.

Avukat Remzi Kazmaz, Bakan Eroğlu’nun tespitine, eylemci fotoğraflarını göstererek ironuk bir değerlendirme de yaptı “Sayın Bakanımızın bahsettiği doğalgaz lobisinin adamları işte bunlar” dedi. 

Kazmaz eylemcilerin profilini açıklarken, Yurttaş Kazım ismiyle bilinen Rizeli 68 yaşındaki Kazım Delal’in, köyünde yapılmak istenen HES projesine karşı ineğini satan, banka kredisi çekerek dava açan sade bir vatandaştan ibaret olduğuna vurgu yaptı. 80 yaşındaki Vatandaş Mustafa’nın ise Fırtına Vadisi’ne kurulması planlanan HES’lere karşı hukuk savaşı başlatan biri olduğunu anlatı ve şöyle devam etti: “Fırtına Vadisi’ndeki Vatandaş Mustafa lobicilerin başkanıdır. Yardımcısı ineğini satarak dava açan Yurttaş Kazım’dır. Sinan Akça Çayeli Senoz deresinde, İsmet ekşi İkizdere’de, Mehmet Gürkan Fındıklı’da, Saltuk Deniz Ardeşen’de, Bekir ve Hasan Tonya derelerinde lobi yapıyor. En son Lobi üyeleri de Tokat Zile’deki 19 Muhtar oldu. AKP’li, CHP’li, MHP’li 19 köy muhtarı birleşerek Dererin Kardeşliği Platformu’na katıldı.” Şeklinde konuştu.

“Lobi değil, bildiğin halk”

Kazmaz, açıklamalarını şöyle sürdürdü : “Sayın Bakan HES’lerle ilgili mücadeleyi bir gruba indirdi ama bu doğru değil. Çünkü Karadeniz’de hangi vadiye gidilirse gidilsin bir gurubun değil halkın tepkisiyle karşılaşılır. Buna rağmen hala bu yanlışlardan vazgeçilmiyor. Daha geçen pazar günü Trabzon’da HES’lere karşı miting yapıldı. Karadenizde yaşayan vadilerini derelerini savunmak için bir araya gelen köylüler neyin lobisidir.”

comments powered by Disqus