Daha az enerji tüketen hastaneler için düğmeye basan Sağlık Bakanlığının projesi kapsamında, aynı kaynaktan ısıtma, soğutma ve aydınlatma amacıyla yararlanılacak, kayıplar sıfıra indirilecek.
Paylaşın:
2015-02-23 17:53:24

Sağlık Bakanlığının, aynı enerji kaynağının ısıtma, soğutma ve aydınlatma amacıyla kullanıldığı, kayıpların sıfıra indirildiği akıllı hastane binaları için düğmeye basmasının ardından, hayata geçirilecek projeler "Sağlık ve Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Sempozyumu"nda masaya yatırılacak.

Sempozyum ve Sağlık ve Sosyal Dernekler Federasyonu Başkanı Opr. Dr. Orhan Koç, yaptığı açıklamada, sağlık alanında enerjinin kullanımında tasarruf sağlamak ve verimliliğe dikkat çekmek amacıyla 3 yıl önce düzenlenen "Sağlıkta Enerji Verimliği ve Kaynak Geliştirme Çalıştayı" sonrası, sağlık tesislerinde enerji kaynaklarının daha etkin yönetimini sağlamak ve enerji giderlerini azaltmak için alınması gereken tedbirlerle ilgili önemli bir farkındalık oluşturulduğunu söyledi.

Bu doğrultuda, sağlık sektöründe artan farkındalığı pekiştirme, verimlilik artırıcı projelerin hayata geçirilmesinde model ve yöntemleri değerlendirme, yeni uygulama alanları açma, mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunları masaya yatırma ihtiyacı doğduğunu, sempozyumun bu amaçla düzenlendiğini ifade eden Koç, özel ve kamu sağlık kurumları ile enerji sektöründen çok sayıda firma yetkilisinin "Sağlıkta Enerji Verimliliği Sempozyumu"nda bir araya geleceğini bildirdi.

Etimesgut Devlet Hastanesi Başhekimi Koç, 26-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumun, sağlık tesislerindeki enerji verimliliği sorunları ve çözümleri konusundaki farkındalık ve bilinç düzeyinin daha da yükseltilmesine katkıda bulunacağını belirtti.

comments powered by Disqus